Question: How Much Money Can You Make Selling Honey?

Can you make a living as a beekeeper?

Selling honey is by far the most common way to make money as a beekeeper.

Once you have a healthy and thriving beehive, the production cost of packaging and distributing honey is relatively low.

With more and more people shopping for natural and local foods, there’s a large demand for locally made honey..

How much money can you make off bees?

But if you are average, the average in MI is 80lbs/hive per year. So say you get 8000lbs of honey. If you sell that wholesale you just made $8000 and are now way behind. If you sell at market price you will get say $3/lb and $24,000.

How many beehives can one person manage?

As a hobby, one person can manage up to 20 hives. If we are talking fulltime, then one person could manage up to 400-500 beehives.

How often do you harvest honey?

2-3 times per yearMost beekeepers harvest honey 2-3 times per year/season. Honey is normally harvested between mid June until mid September. How often you harvest depends on your local climate and plant life. Poor weather conditions, disease and pests infiltrating your hives will also affect your harvesting schedule.

How much money do beekeepers make a year?

According to Salary Expert, beekeepers can expect an average salary in the US of $44,749. Employees paid by the hour typically get around $22ph. Bonuses typically based on productivity can be up to $1,342.

Is beekeeping an expensive hobby?

Getting started with beekeeping can be an expensive hobby often costing around $300 for the hive and around another $100 for bees during the first year (depending if you purchase a nuc or a package). Most folks recommend starting out with two hives for a variety of important reasons.

How many jars of honey do you get from a hive?

A prolific hive is supposed to yield 50 to 80 pounds of honey, and that’s just a few eight ounces of jar. Over the years, the Queen will create between 100,000 and 200,000 bees, each of which will collect nectar over 10 to 20 days. Remember, the first year of a hive keeping is still about building up.

How many gallons of honey does a hive produce?

A hive can gather pollen and nectar from up to 500 million flowers in a year. 9 pounds of honey is synthesized to make 1 pound of beeswax. The bees use about 8 gallons of water to make 1 gallon of honey. During peak nectar flows, a healthy hive can produce 2 to 5 pounds of honey per day.

Is beekeeping a profitable business?

How Much Money Can I Make With A Beehive? Somewhere between $270 and $540 per year for each beehive. BeeKeeping is a great home based business to add income to your finances and it really helps the environment.

How much is a bee hive worth?

As of this writing, a single new hive may cost about $150, clothing and gear may cost about $160, and a package of new bees may run $125 to $150. Often you can find starter kits with bees, boxes, and gear for a better combined price. Read more about beekeeping supplies.

What is the current price of honey?

Unit Honey Prices by Month – RetailJANJUL2019$7.28$7.682018$7.57$7.372017$7.35$7.052016$6.74$7.017 more rows

How many acres do you need for beekeeping?

8000 acresRegistered. >How many acres does a single beehive need? A hive will forage an area up to 8000 acres. It depends on the area, in an average forest/farm land area you can keep around 20 hives in one place.

Can you make good money selling honey?

The most obvious way to earn a little money is by making and selling honey. … But, as a guideline, it isn’t unusual for a hive to produce 70 lbs of honey a year. Multiply that by the price you charge for a pound of honey and it’s clear there are a few pennies to be made.

How much money can you make per hive?

Again, it needs to be organic, unprocessed honey for it to value that much. It should be gathered from wildflowers. That means that you can get $800 from each colony or hive. So for 10 hives, you will get $8,000 per year.

Is it hard to become a beekeeper?

Becoming a beekeeper isn’t difficult, and it can be a fun hobby for you to get into in your backyard. You just need to learn about bees and what it takes to care for them, including what supplies you will need and how to keep them healthy and thriving.

Are bees hard to keep?

Time: The bees themselves don’t require a lot of time, but things must be done at the right time, so you end up scheduling other activities around the bees. Also, most new beekeepers spend vast amounts of time learning and reading. This is important, but it cuts into other things in your life . . . just saying.

How much is a pound of honey worth?

Honey prices remain stable from $5-6 per pound wholesale and $8-10 per pound retail.